(ВИДЕО) Овој американец истрча најбрза трка во историјата на квалификациите на 100 метри! Болт во паника!

Loading

Светското првенство во атлетика на отворено започна во Орегон, а веќе имаме еден резултат кој беше особено забележлив.

фото: AP/Tanjug

Станува збор за трка во квалификациите на 100 метри, каде беше соборен рекордот, бидејќи беше забележана најбрзата трка на сите времиња во квалификациите на едно големо натпреварување.

Победник беше Американецот Фред Керли, кој ја спушти границата на неверојатни 9,79 секунди.

Керли беше јасно расположен на Светското првенство, откако претходно го собори личниот максимум од 9,76 секунди на натпревар во Јуџин во јуни.

Со оглед на тоа што трчаше вака брзо во квалификациите, сосема е извесно дека ќе го собори личниот рекорд, а останува прашањето дали би можел да биде загрозен рекордот на легендарниот Усеин Болт од 9,58 секунди.

Погледнете ја и историската трка на 100 метри од Орегон: