(ВИДЕО) Оваа сцена го обиколи светот – Украинката седи повредена, а за гестот на русинката зборуваат сите!

Loading

На турнирот во Берлин руската тенисерка Дарија Касаткина со еден гест ја направи бесмислена војната која со месеци трае во Украина.

фото: Twitter/WTA

Таа покажа дека во спортот владее фер плеј и дека владее пријателството меѓу спортистите.

Русинката на турнирот во Берлин ја победи колешката од Украина Анџелина Калинина со 2:1 (5:7,6:3, 6:1), но нивниот меч го одбележа спортскиот потег на победничката!

Калинина го повреди зглобот на мечот, а на помош прва и пријде Русинката која истрча со кеса мраз со намера да и помогне.

По помошта, Украинката го продолжи натпреварот, но не успеа да го промени резултатот…

Погледнете го гестот за кои зборуваат сите и го обиколи светот….