(ВИДЕО) Одеше бос до 12 години, а потоа комшијата му купи копачки и стана легенда на Јунајтед!

Loading

На денешен ден 24 февруари 1940 година е роден легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед Денис Лоу.

фото: Manchester United via Getty Images

Денис е роден во Абердин, во многу сиромашно семејство. Татко му бил рибар и со таа работа го издржувал семејството.

Денис до 12-годишна возраст немал чевли, одел бос по студените градски тротоари, а неговите први чизми му ги купил соседот, кој прв дознал за неговите желби.

Кога имал пари, одел на стадион и купувал билет за натпреварите на локалниот клуб, а кога немал, гледал клубови чии натпревари биле бесплатни.

За првиот клуб почна да игра на 16 години. Беше одличен играч и постигна преку 300 голови во кариерата. Кога ја започна кариерата, многу луѓе се насобраа околу него бидејќи сакаа таков талент да игра за нивниот клуб.

Еден од нив беше тренерот Мет Базби, но неговата понуда беше одбиена. Со секој трансфер неговата цена се зголемуваше.

фото: Stéphane Mantey/L’Équipe

Многу брзо беше продаден во Торино, но не го сакаше италијанскиот фудбал. Имено, клубот не му дал дозвола да игра за националниот тим. А од друга страна, сакал или не, морал да оди каде и да го испрати клубот.

„Во Италија сакав сè. Храна, вино, девојки… Но, не издржав долго да го играм нивниот одбранбен фудбал. „Мојот Торино играше со девет играчи во својата половина и двајца во нападот“, изјави Лоу по враќањето на Островот по само една година.

https://www.youtube.com/watch?v=UYcKfdVVHDA

Одлуката да го продаде на Јувентус беше последната капка, а талентираниот фудбалер ги спакува куферите и си замина дома. Следеше потпис за Манчестер Јунајтед и конечно Мет Базби го зеде фудбалерот „под своја закрила“ и го претвори во играч од светска класа.

Кога судијата му кажал дека е „умен“ кој не знае да игра, тој се пожалил на Мат, па го пријавиле судијата во фудбалскиот сојуз. Судијата беше строго казнет, ​​а Лоу рече дека инцидентот е одговорен за неговите подоцнежни казни на натпреварите.

Неговите проблеми беа предизвикани од истегнување и десното колено, кое никогаш не го излечи правилно. Тој помина 11 години во Манчестер Јунајтед, и е втор стрелец во историјата на клубот.

По фудбалот се посвети на семејството, сопругата Дијана со која има пет деца.

Денис Лоу е една од најголемите легенди на Манчестер Јунајтед и е во познатото „свето тројство“.

На таа бронзена статуа надвор од Олд Трафорд, тој е во центарот со десната рака високо крената и показалецот испружен. Беше одличен центарфор и секогаш славеше такви голови, сакајќи да им покаже на сите кој е голгетер број еден.

Боби Чарлтон десно, Џорџ Бест лево. Кога Џорџ Бест умирал во 2005 година, Денис Лоу бил покрај неговиот кревет до последен момент.

фото: Getty Images