(ВИДЕО) Неговата плата е 1 милион евра месечно, а за овој размазен потег зборува цел свет!

Loading

Пари Сент Жермен му дозволи на својот најскап фудбалер да се однесува вака без последици.

фото: Screenshot

Килијан Мбапе е најплатениот фудбалер во светот откако го „излажа“ Реал Мадрид и заврши со продолжување на договорот со ПСЖ за еден милион евра месечно.

Покрај тоа доби и „неограничена моќ“ што значи дека го одредува тренерот и засилувањата, но не само тоа…

Се чини дека на Мбапе му е дозволено да „одмора на теренот“ кога нема желба да трча, како што видовме во лесната победа од 5-2 над Монпеље во второто коло од Лига 1 – за време на која најскапиот играч на светот дури и да се испоти.

фото: Daily Express

Мбапе го „отвори“ мечот со промашен пенал, а иако се извади во 69. минута за 4:1.

На видеото јасно се гледа дека Французинот е целосно незаинтересиран за играта и едноставно може да прави што сака бидејќи тренерот Кристоф Галтиер нема да го „ренда“ со други зборови.

На снимката се гледа како Мбапе ја бараше топката по левата страна, но Витиња додаде на десно за Меси, а потоа Французинот збесна и на сред акција мавташе со рацете и се откажа од трчањето.

За негова среќа, ПСЖ е толку многу посилен од сите во Франција што и кога играат вака – не можат да загубат…