(ВИДЕО) Направи нешто што цел свет му се восхитува, а неговите остатоци проба да ги украде мафијата!

Loading

На денешен ден 14-ти август во 1988 година почина Енцо Ферари, човекот кој создаде машина на која целиот свет и денес се восхитува.

фото: Ferrari/Sotheby’s

Животот на Енцо Ферари беше исполнет со тага, најмногу поради фактот што живееше за време на две светски војни, но и покрај тоа остави голема трага во светот.

Ферари потекнува од богато семејство на кое никогаш ништо не му недостигало. Сè до Првата светска војна, кога машките членови на семејството Ферари заминаа да ја бранат татковината.

Енцо тогаш за влакно ја избегна смртта, но не и неговиот татко и брат кои загинаа на бојното поле.

Семејството набрзо банкротирало, а Енцо се нашол на работ на егзистенција со мајка му и неговата сестра.

Тогаш ги презел работите во свои раце и решил да го оствари својот детски сон и својата голема животна желба да ја претвори во дело.

Покасно ќе испадне дека го направил вистинскиот потег што му донесе огромно богатство!

фото: Shawshots / Alamy Stock

Прво барал работа во Фиат, но бил одбиен. Немајќи друга перспектива за вработување, Ферари завршил со работа во мала автомобилска компанија „CMN“ (Costruzioni Meccaniche Nazionali), каде што ги редизајнирал каросеријата на старите камиони и ги претворил во мали патнички автомобили.

Таму почнал да се трка во 1919 година. Потоа почна да се трка за Алфа Ромео, но по неколку години сфати дека не е толку добар возач како што мислеше. Вложувајќи се што му остана, почна да подготвува автомобили Алфа Ромео за возење.

Една од најпознатите карактеристики на сите времиња, коњот Ферари, првпат се појави во борбените авиони управувани од Франческо Барака за време на Првата светска војна.

Во 1923 година, по една трка, Енцо Ферари ги запознал родителите на Барак и тие предложиле, „за среќа“ и во спомен на нивниот син херој кој загинал пред крајот на војната, тој да додаде коњ во својот тркачки автомобил.

Жолтата, официјалната боја на Модена, родниот град на Енцо Ферари, беше земена како позадина и се роди легенда. Во 1931 година, знакот на коњот што се шета стана белег на брендот.

фото: Twitter/@Ferrari

Инаку, ривалството меѓу „Ламборџини“ и „Ферари“, компании кои ги произведуваат едни од најубавите автомобили во светот, во тоа време доби митски размери.

Ферари внимаваше јавно да ги пофали возачите кои ги ризикуваат своите животи за неговиот тим, инсистирајќи дека секоја освоена трка е подеднакво заслужна за болидот и возачот.

Сепак, неговиот долгогодишен пријател и сметководител на компанијата Карло Бензи изјави дека во неговиот приватен живот Ферари велел „дека автомобилот е одговорен за секој успех“.

Енцо Ферари почина на 14 август 1988 година во Маранело кога имаше 90 години. Веста за неговата смрт беше објавена дури два дена подоцна за да се надомести задоцнетата регистрација на неговото раѓање, на негово барање.

Првиот автомобил што го носи неговото име започна со производство во 2003 година како Enzo Ferrari.

Група италијански мафијаши беше уапсена бидејќи се обиделе да го украдат телото на Енцо Ферари, гигант во автомобилската индустрија, за да земат откуп од богатото семејство и познатата фабрика.

Уапсената група криминалци е дел од мрежата на дилери на дрога и оружје, но тие често користат изнуда и рекетирање.