(ВИДЕО) Мистерија од половина век – Дадoа фантомски гол во 101 минута и станаа светски шампиони!

Loading

Во својата 92-годишна историја, ниту едно Светско првенство не помина без скандали, разни афери, интриги и контроверзни судиски одлуки кои во неколку наврати одлучуваа кој ќе биде шампион на планетата.

фото: Profimedia

Повеќе од половина век се води сериозна дебата за тоа дали Англичаните во 1966 година заслужено стигнаа до првата и единствена титула светски фудбалски шампион.

Дали познатиот гол на Џеф Харст во продолженијата од финалниот меч против Германија беше легален или домаќините стигнаа до тронот со помош на своите „сојузници“?

ФИНАЛЕ ЗА ИСТОРИЈА

Огорчените непријатели, Германците и Англичаните, се сретнаа во големото финале на Светското првенство на Вембли во 1966 година.

Никогаш не се сакале, особено кога се сретнале на фудбалскиот терен, а по овој меч омразата го достигнала својот врв.

Регуларниот дел од натпреварот заврши со резултат 2:2, па одлуката му падна на шампионот по продолженијата. Во 101. минута од натпреварот легендарниот Џеф Харст го постигна еден од најспорните голови во историјата на Светските првенства.

По неговиот удар, топката ја погоди пречката и падна на линијата. Поминала или не, тешко дека некогаш ќе се дознае.

Главниот судија од Швајцарија Гофрид Динст се консултираше со помошникот Тофик Бехрамов од СССР и потоа го призна голот.

До крајот на натпреварот Херст уште еднаш ја затресе мрежата за 4:2 и Англија ја освои титулата. Спорната ситуација се анализираше со години, а резултатите секогаш беа различни.

Германците и понатаму тврдат дека тоа не било гол, а Англичаните, секако, го велат спротивното.

НАПРЕДНА ТЕХНОЛОГИЈА

По повод одбележувањето половина век од годишнината од финалето на Вембли, со помош на напредна технологија, Англичаните го реконструираа контроверзниот гол на Херст и дојдоа до заклучок дека топката ја минала линијата.

Минимална, но целта е чиста како солза!

Во анализата Англичаните користеле податоци од агенцијата за напредна статистика OPTA, екраните на допир на ТВ Скај и технологијата на EA Sports.

Интересно, Германците ја пренесоа веста за англиското откритие со ироничен коментар.

За Англичаните таа светска шампионска титула е прва и единствена во историјата, а по тоа финале освоивме три Светски првенства и имаме вкупно четири трофеи“, напиша новинар на Билд.

СТАЛИНГРАД!

Помошникот судија Тофик Бахрамов, инаку Азербејџанец, остана означен за сите времиња како советски човек кој ги турна англиските сојузници до титулата.

Кога помошниот судија Бехрамов го прашале зошто решил да им признае гол на Англичаните, тој наводно одговорил: „Сталинград!“.

Тој алудираше на најкрвавата битка во историјата, во која беа убиени околу два милиони луѓе за време на борбите меѓу Советите и нацистите во Втората светска војна.