(ВИДЕО) Миочиќ на Инстаграм објави како се подготвува за борбата на кариерата: ШАХ-МАТ!

Loading

СТИПЕ МИОЧИЌ се подготвува за својата камбек борба против Џон Џонс, во која ќе биде во прашање шампионскиот појас на УФЦ во тешка категорија.

Првиот човек на промоцијата Дејна Вајт најави дека натпреварот ќе се одигра на 11 ноември во Њујорк и ќе биде главната борба на вечерта на настанот UFC 295.

Миочиќ, 40-годишен американски борец со хрватско потекло и за многумина најдобар во тешка категорија на сите времиња, е рекордер на промоцијата по бројот на победи во натпреварите за титулата (6) и по бројот на последователни одбрани на титулата (3).

Последен пат се бореше во март 2021 година кога беше поразен од Френсис Нгану во борба за титулата.

36-годишниот Џон Џонс се борел само еднаш во тешка категорија, во која се искачи по години доминација во полутешка категорија.

Тој го имаше своето деби во тешка категорија против Сирил Гане во март оваа година, што беше негова прва борба по тригодишна пауза во УФЦ.

Во таа борба го зеде шампионскиот појас кој ќе го нападне Миочиќ.

Како изгледаат подготовките за тој обид, Миочиќ објави на Инстаграм. Заедно со објавата напиша: „Шат-мат“.