Ќе успеат ли Хамилтон и Мерцедес да победат конечно оваа сезона?

Loading

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, денеска ќе стартува од пол-позицијата на трката. во Формула 1 за Големата награда на Унгарија.

фото: Zsolt Czegledi/MTI via AP

Седумкратниот светски шампион ја освои 104-та пол-позиција во кариерата, рекорд во Формула 1, прва оваа сезона за него и Мерцедес во квалификациите.

Тој успеа да го достигне Макс Верстапен од Ред Бул во последните моменти од квалификациите за да обезбеди пол-позиција за прв пат по трката во 2021 година во Саудиска Арабија пред 20 месеци.

Хамилтон е и рекордер на Хунгароринг со осум победи.

Од второто место ќе стартува Верстапен, додека трет ќе стартува Ландо Норис од Мекларен.

Неговиот тимски колега Оскар Пјастри го освои четвртото место, Џо Гуанју од Алфа Ромео беше петти, возачот на Ферари, Шарл Леклерк беше шести, а Валтери Ботас од Алфа Ромео беше седми.

Фернандо Алонсо од Астон Мартин ќе стартува од осмото место, Серхио Перез од Ред Бул од деветтото, возачот на Хаас Нико Хулкенберг беше 10-ти, а Карлос Саинц од Ферари ќе стартува од 11-то место.

Трката во Формула 1 за Големата награда на Унгарија ќе се вози од 15 часот.

На претходните 10 трки победија возачите на Ред Бул, Верстапен осум пати и Перез двапати, но најмногу победи 11 во историјата на оваа трка има Мекларен.

Минатата година до победата стигна Верстапен пред Хамилтон и Расел, а најбрз круг имаше Хамилтон.