ВИДЕО: ,,Мечот во џунглата,, кој заработи 100 милиони долари, ја прикова цела планета пред ТВ екраните!

Loading

Можете ли да погодите што во 70-тите години од минатиот век, заслужи толку внимание?

фото: Profimedia

Беше 30 октомври 1974 година, кога Мухамед Али и непоразениот Џорџ Форман влегоа во рингот.

Во оваа борба се случи нешто што никој не го очекуваше. Џорџ беше шампион во тешка категорија кој не знаеше за пораз, имаше 40 победи!

Мухамед Али беше во спротивниот агол! Натпреварот беше најавен како „Борба во џунглата!“

Повеќето луѓе веруваа дека Форман лесно ќе победи над Али, со оглед на тоа што во минатото претрпе два порази.

Интересно е тоа што Форман бил седум години помлад. Сепак, најголемиот Мухамед Али не само што победи, туку и успеа да го нокаутира противникот!

Тоа го шокираше светот, бидејќи непоразениот доживеа нокаут.

Она што никој не можеше да го претпостави е дека натпреварот го следеа милијарда гледачи, ширум светот, а боксерскиот меч заработи 100 милиони долари!