(ВИДЕО) Леброн полуде поради недосудената лична грешка – Лејкерси загубија поради оваа одлука на судиите!

Loading

ЛЕБРОН Џејмс беше лут откако Лејкерси загубија од Бостон Селтикс со 125-121 по продолжението.

фото: USA TODAY Sports / ddp USA / Profimedia

На четири секунди до крајот на регуларниот дел, при 105:105, ѕвездата на Лејкерси се упати кон кошот на Бостон за да го постигне победничкиот кош.

Положувањето не беше прецизно, а судиите не досудија прекршок, поради што Џејмс полуде, тргна по судијата и се фрли на подот.

На крајот отиде до клупата и ја покри главата со крпа. Соиграчот на Џејмс, Патрик Беверли, по истекот на времето ја донесе камерата кај судијата за да му ја покаже спорната ситуација, а тој му даде техничка.

Судијата Ерик Луис по натпреварот призна дека направил грешка и дека Џејсон Тејтум го фаулирал Џејмс. Кога новинарите побараа од Џејмс да ја коментира ситуацијата, тој рече:

„Ја видовте мојата реакција“.

Тој потоа одговори на прашањето како да се помириме со судиските грешки кои се случуваат во последно време.

„Многу е тешко. Не разбирам, не разбирам. Напаѓам кош како и секој друг играч во лигата кој прави двоцифрени слободни фрлања по натпревар. Не го разбирам тоа“, рече Џејмс, кој имаше 41 поен, 9 скока и 8 асистенции. Не гледам дека тоа им се случува на другите, чудно е“.

Тој изјави дека на оваа тема не разговара со раководството на НБА.

„Ако нашиот клуб одлучи да направи нешто, одлично“, додаде Џејмс. Тоа се зголемува во последно време. Мислам, сте виделе како губиме некои натпревари поради судиски грешки.

,,Буквално имавме шанса да победиме. Така беше и против Далас… Можевме да победиме ако беше досуден фаул. Не разбирам што правиме. Гледам кошарка секој ден. Не гледам дека тоа им се случува на другите, тоа е чудно“, изјави Џејмс.

Џејлен Браун ги предводеше Селтикси со 37 поени, додека Тејтум постигна 30. Леброн даде 41 кош, а Ентони Дејвис постигна 16 поени за Лејкерси.

Лејкерси се 13-ти во Западната конференција со 23 победи и 27 порази и доколку остане вака ќе го пропуштат плеј-офот. Бостон е прв на Истокот со скор 36-15.

“Добро е што немаме натпревар утре, можеме да се одмориме. Можеме да гледаме натпревари во американски фудбал, да го тргнеме умот од кошарката. Немаме простор за грешки. Го одигравме еден од најдобрите натпревари во сезоната. Тоа е смешно дека сме загубиле затоа што некој згрешил. Смешно е, заклучи Џејмс.