(Видео+Фото): Со грандиозна парада, Лестер ја прослави титулата во Англија!

Новите шампиони на премиер лигата Лестер, уште еднаш ја прослави титулата шампион на Англија.

leicester parade

Лестер го живее својот најубав сон со освојувањето на титулата шампион, а играчите на оваа екипа со парада низ градот заедно со навивачите ја прославија титулата.

Улиците на Лестер беа преполни, а меѓу играчите и навивачите владееше одлична атмосфера пред 100 илјадната публика.

leicester parade3 leicester parade5

Овој клуб успеа да оствари историски успех и навивачите тоа знаеја да го наградат.

Сега за нив следи пауза од неколку недели, а тогаш почнуваат подготовките за наредната сезона во која Лестер за прв пат во клубската историјата ќе настапи во Лигата на шампионите.

FBL-ENG-PR-LEICESTER-PARADE Leicester City Championship winners Bus Parade leicester parade1