(ВИДЕО) Формула 1 пред 29 години остана без најдобриот возач во историјата Аиртон Сена – Какво мислење имаат сегашните возачи за него

Loading

На денешен ден пред точно 29 години загина 34-годишниот бразилски Ф1 возач Аиртон Сена кој удри во бетонската ограда со брзина од 300 километри на патеката во Имола, во Сан Марино.

Сето тоа се случи само еден ден откако загина Австриецот Раценбергер, трагедија која остави големи траги врз формула 1 натпреварувањето.

Неговата смрт остави многу отворени прашања, но во голема мера ја зголеми безбедноста во Формула 1, каде што дефинитивно се брои друга ера по трагичната Имола.

Аиртон Сена беше идол на многумина, често етикетиран како најдобар возач на сите времиња, посветен на својата работа до фанатизам, а на неговиот погреб во Сао Паоло, се појавија 2 милиона луѓе во посмртната поворка.

Фудбалската репрезентацијата на Бразил му ја посвети освоената светска титула во фудбал истата година на Мундјалот во САД.

Легендарниот Сена во својата кариера победи на 41 трка, уште 39 пати се најде на подиумот, освои 3 шампионски титули и остана запаметен како крал на квалификациите и најдобар возач на влажни патеки поради што и го доби прекарот „Дождовниот човек“.