ВИДЕО: Доколку ја пропуштивте, погледнете ја возбудливата Мото ГП трка за ГН на Португалија!

Возачот на Јамаха, Французинот Фабио Квартараро победи на трката за ГН на Португалија во Мото ГП шампионатот што се возеше денеска.

Тој дојде до втората победа во сезоната, вкупно шеста, пред Франческо Бањајa и актуелниот шампион Жоан Мир.

Алекс Ринс и Валентино Роси не ја завршија трката, а по долга пауза, Марк Маркез се врати и беше 7-ми.

Квартараро води во генералниот пласман со 61 поен, пред Бањаја, кој има 46.