(ВИДЕО) Дали ова дете ќе биде првиот кошаркар што ќе заигра во НБА со само една рака?!

Loading

Доминиканскиот кошаркар Емануел Хансел го продолжи својот сон да игра во НБА, откако се посвети на Стејт Универзитетот Нортвестерн.

фото: Profimedia

Хансел имаше понуди и од Мемфис и Тенеси Стејт, но неговиот избор падна на „демоните“.

Специфично за него е фактот што има само една рака, но тоа не го спречува да биде рамноправен со своите врсници, вклучувајќи ги и НБА играчите во Дру лигата каде што настапуваше.

Левата рака на Хансел му била ампутирана кога имал само шест години. Врз него паднал ѕид и раката два часа му била заробена под него, по што немало друго решение.

Тој беше принуден да се прилагоди и да се потпре на својата десна рака и сега може да направи се – да забие, да шутира тројки, да блокира и да краде топки.

Затоа, не треба да ве чуди ако стане првиот играч во историјата на НБА што ќе игра со само една рака.