(ВИДЕО) Бразилската легенда заминува во пензија – Стави крај на кариерата возејќи велосипед!

Loading

Бразилскиот напаѓач Фред на 39 години се прости од играњето фудбал и на тој начин стави крај на богатата кариера која траеше речиси две децении на сениорско ниво.

фото: RMMD | SPORT-TOTAL

Кариерата ја заврши во вториот мандат во Флуминенсе, клуб од Рио де Жанеиро каде ги помина најубавите денови во кариерата.

Флуминенсе одигра натпревар од бразилската Серија А против Сеара, а Фред влезе во игра во 70. минута и по судискиот свиреж почна да се збогува со играчите на легендарната Маракана.

Тој го направи тоа со возење велосипед низ целиот терен, што не е невообичаено бидејќи е познат како страствен велосипедист.

Кога се вратил во Флуминенсе од Крузеиро во 2020 година, Фред решил да го направи тоа со велосипед, па извозил дури 600 километри од стадионот Крузеира во Бело Хоризонте до Маракана во Рио.

По тој повод собра и средства за хуманитарна акција.

Во кариерата постигна 332 гола и успешно се избори за статус на репрезентативец во секогаш жестоката бразилска конкуренција.

Хрватските навивачи го паметат по Светското првенство во 2014 година кога во дуелот со Дејан Ловрен успешно симулираше и го измами судијата, кој досуди пенал за Бразил.

Фред е автор и на еден од најбрзите голови во историјата на фудбалот, кога во 2006 година по 3,17 секунди игра успешно го лобуваше противничкиот голман од половина терен.

За четирите години во Лион три пати беше шампион на Франција, а во 2012 година беше прогласен за најдобар бразилски играч.

Како дел од неговото збогување, тој остави отпечаток на „Патеката на славните“ на Маракана, каде што се најде покрај другите бразилски легенди.