(ФОТО) Модниот детал на Киргиос со кој го прекрши светото правило на Вимблдон – Прекина традиција од 140 години!

Loading

Новак го победи Киргиос во финалето и со тоа стана седумкратен шампион на тенискиот гренслем Вимблдон, односно 4-ти пат по ред.

фото: ZAC GOODWIN/AP

Сепак, Австралиецот во ова негово деби финале го прекрши големото правило откако заврши мечот.

Имено, за време на мечот Ник носел бела капа, кога се било готово, контроверзниот австралиски тенисер ставил црвена капа на главата и со тоа го прекршил правилото кое било задолжително на најголемиот тениски турнир во светот.

фото: Reuters

Познато е дека оваа традиција трае 140 години, но Ник решил да ја прекине.

А тој само требаше да игра тенис и да ужива, и секако да ги почитува правилата за кои Британците се многу строги.