Пресврт за историја во тенисот – Оваа досега невидена ситуација ни доаѓа од Унгарија!

Loading

ШПАНСКАТА тенисерка Марина Басолс, која е на 213-тото место на рангирањето на најдобрите светски тенисерки направи ретко виден пресврт и се пласираше во 2. коло на турнирот во Будимпешта.

Забележа победа против 11-та носителка, Белорусинката Јулија Хатука, во три сета во меч во кој верувале или не имаше негатива од 0:6, 0:5 и 0:30, а потоа со историски пресврт стигна до победа со 2-1 во сетови 0:6, 7:5 и 6:4.

Откако го загуби првиот сет без освоен гем, Шпанката беше на само два поени од елиминација при 0:6, 0:6 кога започна неверојатен пресврт.

Во херојскиот втор сет спаси три меч топки, две на своја и една на сервис на противничката.

Сите може и се прашувате, како е можно ова! Дали може станува збор за наместен меч, останува да видиме….