(ВИДЕО) Беше прв пик на НБА драфтот, славата ја достигна во Сакраменто, а сега ја батали кошарката!

Loading

Поранешниот соиграч на Дивац и Стојаковиќ од времето на Сакраменто, Крис Вебер, од денеска има нова работа.

фото: sacbee.com

Наместо во кошарката, тој влезе во бизнисот со канабис, создаде сопствен бренд наречен „Само играчи“.

Челнот на Куќата на славните кошаркари и еден од легендарните асови на кралевите започува бизнис со Лавета Вилис и поранешниот соиграч од Сакраменто Кингс, Џејсон Вилијамс.

Тие ќе создадат посебен сој што ќе го нарекуваат „Бело чоколадо“ по прекарот на познатиот плејмејкер.

И тоа не е се. Вебер ќе работи и на специјални соеви кои ќе ги носат имињата на други познати личности како раперот Quavo, раперот Raekwon, поранешните НБА играчи Мет Барнс и Стивен Џексон.

фото: (AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

„Ова не е само бренд на канабис, тоа е бренд за животен стил. Имаме единствена можност да го промениме наративот околу канабисот и да бидеме дел од нова индустрија. Возбудени сме што нудиме толку многу ново“, рече Вебер.

Вебер беше избран на драфтот во 1993 година како прв пик од Орландо Меџик, но веднаш беше разменет во Голден Стејт за Пени Хардавеј.

Потоа се пресели во Вашингтон, а потоа мина седум сезони во Сакраменто, а многумина најмногу го паметат за тој период.

Играше и за Филаделфија и Детроит, а беше петкратен Ол-стар. Неговиот дрес со број 4 беше пензиониран во Сакраменто.

Ова се некои од најдобрите моменти во кариерата на Крис Вебер…. УЖИВАЈТЕ!