Видео: Балотели и Ница нови лидери во Француската Лига 1!

Новиот клуб на контроверзниот италијанец Марио Балотели, францускиот клуб Ница го декласираше лидерот на табелата Монако со 4-0.

балотели

Па така со новите три бода Ница се искачи на водечката позиција на табелата во Француското фудбалско првенство.

Марио Балотели полека ја враќа препознатливата форма, постигна два гола, исто како и во претходната рунда и беше најзаслужен за убедливата победа на Ница.

Во рамките на 6.коло во Лига 1 се одиграа и уште 7 средби:

Ангерс – Каен 2:1,
Бастија – Нанси 0:0,
Генгамп – Лориен 1:0,
Олимпик Лион – Монпеље 5:1,
Мец – Бордо 0:3,
Нант – Сент Етиен 0:0,
Рен – Олимпик Марсеј 3:2.

Претходно, шампионот ПСЖ на домашен терен го победи Дижон со 3:0, додека Тулуз славеше на гостувањето кај Лил со 2:1.

На табелата сега Ница е прва со 14 бодови, ПСЖ и Монако имаат по 13, Бордо 12, Тулуз 11, Генгамп 11…

Инсерти од дерби мечот во Ница…


Nice vs Monaco (4-0) ~ All Goals & Full… by rubin7190