Вестбрук верен на Оклахома, потпиша нов договор на три години!

НБА ѕвездата Расел Вестбрук останува во дресот на Оклахома Сити Тандер, откако се договори за продолжување на договорот за уште три години.

вестбрук

Расел Вестбрук ќе добие 85,7 милиони долари за новиот договор, а неговата плата ќе се зголеми од 26,5 милиони до 30 милиони долари.

Следното лето цел на Оклахома ќе биде Блејк Грифин, а веќе во Оклахома никој не говори за Кевин Дурент кој ова лето ги напушти „молњите“ за да потпише во Голден Стејт Вориорс.

вестбрук1

Во своите 8 сезони во НБА лигата Вестбрук има просек од 21,5 поени, 5,6 скокови и 7,6 асистенции и 1,73 украдени топки по натпревар во посек поминати 34 минути на паркетот.

Ова се најдобрите потези на Вестбрук од изминатата сезона…