Уверливо на првото место и оваа 2017 година – Дознајте кој е најбогатиот светски спортист (фото)

Според магазинот „Форбс“, овој играч и оваа година е најбогатиот светски спортист на светот.

athletes

Сигурно веќе погодувате, станува збор за ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо кој втора година по ред е на врвот на листата на магазинот Форбс за најбогат спортист и за 2017 година.

Португалецот остана на врвот, со заработка од 71.8 милиони фунти, втора година по ред.

Пред мегаѕвездата на Реал Мадрид е голферот Тајгер Вудс и боксерот Флојд Мејведер кои го делеа првото место како спортисти со најголема заработувачка во последните 15 години.

Роналдо и во својата 32. година не престанува со ловот на трофеи. Откако во 2012 година за прв пат ја освои Примера, сега повторно успева да се искачи на тронот на Шпанија, а одбраната на титулата во Лигата на шампионите, беше негова четврта во кариерата.

highest-paid

Со тоа стана само шестиот фудбалер со четири европски трофеи. Со ваквиот успех Роналдо има приходи од сите страни, како од бонуси според договорот со клубот, но и од рекламирање на спортски брендови.

На второто место е најдобриот НБА играч на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс, со заработка од 66.6 милиони фунти, додека Лионел Меси, е трет, со 61.8 милиони фунти.

Вудс и Мејведер, не се најдоа во првите 10. Трикратниот освојувач на УС Опен во голф е 17-ти, а Мејведер воопшто не е на листата, бидејќи немаше ниту еден меч во последните 12 месеци.