Три тима во Лига Европа поминуваат во наредната фаза со победа

UEFA

Со 100 % учинок досега три тиме од Европа Лига влегуваат со желба за нова победа со кој би си обезбедиле сигурен настап во понатамошниот дел од натпреварувањето. Со веќе 9 освоени поени Фиорентина, Динамо Москва и Леги Варшава се на прагот да поминат понатаму, иако во минатото тоа се покажувало како недоволно : Јанг Бојс (10 поени 2012/2013, Тотенхем 10 поени 2011/2012, ПСЖ 10 поени 2010/2011, Бирмингем 10 поени  2010/2011, Борусија Дортмунд 9 поени  2010/2011, Базел 9 поени 2010/2011)

Во натпреварувањата се докажало дека и 12 поени во група не се гаранција за да се помине во фаза на елиминациии(Наполи 12 поени во претходната Лига на Шампиони).

Вакво сценарио можат да избегнат Фиорентина и Динамо Москва ако на домашен терен забележат победи над Есторил односно ПАОК