Марион Бартоли ја подржува Морезмо како тренер на Мареј

andy-murray-amelie-mauresmo-e1403735021781

Мареј во јуни минатат година приреди големо изненадување кога за свој личен тренер ја назначи Амели Морезмо. Иако не успеа да се квалификува во четвртфиналето на Вимболдон и УС Опен британецот игра добар тенис по соработката со Морезмо и обезбеди настап на завршниот АТП турнир со победите во Кина, Австрија и Шпанија

Ваквата соработка наиде на позитивни реакции кај Марион Бартоли која по освојувањето на Вимболдон 2013 се повлече од активното играње на тенис.Таа вели дека потегот на Мареј е многу храбар да се донесе женски тренер во машкиот дел од тенисот. Бартоли вели дека играта кај двата пола е многу различна но на крајот се сведува на знаењето и искуството, а тие работ ги поседува Морезмо. Таа верува во нивната соработка и се надева дека Мареј ке ја подобри играта за престојните главни турнири и се надева дека ќе има и други вакви соработки меѓу спортистите во тенисот