Тек сега ќе сака што побрзо да замине – Роналдо и Јунајтед шокирани и очајни во 1.коло од Премиер лигата!

Loading

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед и оваа сезона не ја започнаа на добар начин, на општо разочарување на фановите од „Олд Трафорд“.

фото: EPA/Peter Powell

Во првото коло од Премиер лигата беа поразени на домашен терен од Брајтон со 1-2.

Херој на гостите беше Паскал Грос, кој ги постигна двата гола, најпрво во 30. минута, а потоа и во 39. минута.

Сè што успеа Јунајтед во преостанатиот дел од натпреварот беше да ја намали негативата, по автоголот на Мекалистер во 68. минута.

Избраниците на Ерик тен Хаг делуваа бесмислено и збунето, особено во првото полувреме, а во второто полувреме се обидоа дури и да дојдат до бод, но залудно.

Најдобрите шанси за домашните ги имаа Маркус Рашфорд и Лисандро Мартинез кој беше изблокиран во финишот по корнерот, а на „црвените ѓаволи“ не им помогна ниту Кристијано Роналдо кој влезе во игра во 53. минута.

Очајниот Рашфорд го предводеше напаѓачот на Јунајтед, а прашање е дали за него би имало место во Брајтон (едвај покрај Грос).

Да не го споменуваме и Мегваер, катастрофата која оди и кој го уништува клубот од сезона во сезона.

Во следното коло, кое на програмата е на 13 август, Јунајтед игра нагости против Брентфорд.