Стартуваше првата фудбалска лига на Македонија, шампионот Вардар одигра реми 1-1 со Шкупи

Започна новата сезона во првата фудбалска лига на Македонија.

prva-mak-liga11

Шампионот Вардар одбраната на титулата ја започна со реми 2-2 против Шкупи или поранешен Слога Југомагнат на „Филип Втори“ арената.

Во другите мечеви кои се одиграа ден претходно Хоризонт Турново високо со 4:0 ја победи Ренова, а Сашко Пандев постигна два гола. Шкендија со 3-1 го победи дебитантот Младост од Царев Двор, а Силекс славеше на гости со 3:1 против Металург.

Во последниот натпревар од воведното коло во понеделникот Брегалница го победи Работнички со 1-0, а натпреварот беше последен поради обрвските на „дебармаалци“ во Лига Европа кој остана единствен наш претствник во второто по ранг европско натпреварување.