Сити останува без важен играч – Еден од најсигурните на Пеп си заминува!

Loading

Англискиот фудбалер Кајл Вокер постигна вербален договор со Баерн и се чини дека летово ќе го напушти Манчестер Сити.

Од никаде „Атлетик“ објави информација за заминување на еден од најсигурните „војници“ на Пеп Гвардиола, но засега не е познато зошто тој решил да ја смени средината – може само да се претпоставува.

Сигурниот десен бек, еден од најбрзите фудбалери на планетата, е стандарден во Манчестер Сити од 2017 година. Тој пристигна токму по препорака на Пеп Гвардиола, кој по првата сезона во клубот забележа дека е проблематична позицијата десен бек, па успеа да го доведе Вокер од редовите на Тотенхем за цена од околу 60 милиони евра.

Тоа би испаднало дека е едно од најдобрите „потписи“ на Сити во ерата на Пеп. Ќе видиме дали „граѓаните“ на крајот ќе се согласат на трансферот, откако се уште имаат преговори со Баерн.

Германскиот гигант планира да понуди околу 17,5 милиони евра за искусниот дефанзивец, а ќе видиме дали на крајот ќе биде доволно Гвардиола да каже „да“.

Обично не им прави проблеми на своите фудбалери кои сакаат да си заминат.

Минатата сезона Вокер беше важен дел од тимот кој конечно ја освои Лигата на шампионите (покрај Премиер лигата и Купот), а досега за „граѓаните“ одигра 254 натпревари и забележа 6 гола и 18 асистенции во нив.