Швајцарија ја победи Албанија со 1-0, во дербито на групата А

Швајцарија, во Ленс ја совлада Албанија со 1:0 во вториот натпревар од 1.коло на А-групата на Европското првенство во Франција.

alb-swis

Победничкиот гол беше дело на Фабијан Шер уште во 5. минута од натпреварот.

Дебитантот на евро-шампионатите, Албанија, му пружи силен отпор на фаворитот, иако речиси еден час играше со фудбалер помалку поради исклучувањето на капитенот Лорик Цана поради два жолти каротна.

Во оваа група, домаќинот Франција синоќа на отворањето на ЕП ја совлада Романија со 2:1.

alb-swiss

Покрај оваа средба на вториот ден од ЕУРО 2016 се играат и натпреварите од првата рунда во Б-групата.