Шок во Јунајтед – Германскиот тренер ги прецрта трите англиски ѕвезди во одбраната!

Германскиот тренер Ралф Рангник го презеде Манчестер Јунајтед пред два месеци и полека ги „склопува коцките“ за тоа како ќе изгледа тимот од летото – кога ќе седне во директорската фотелја.

фото: PROFIMEDIA

Се очекува голем рез, бидејќи Јунајтед треба да направи „целосен“ рестарт, а наводно Рагник веќе одлучил коj да задржи, а коj не.

Пол Погбa веќе е информиран дека договорот нема да му биде продолжен, Дин Хендерсон и Ентони Марсијал заминуваат на лето, додека тука се уште и три ѕвезди.

Британски „Телеграф“ пренесува дека по серијата лоши резултати решил целосно да ја промени одбраната, па Англичаните ќе можат слободно да ја изберат средината.

Рангник реши да ги отпише Лук Шо, Хари Мекгваер и Арон Ван Бисака, од кои сите очекуваа да направат „гранитна“ одбрана за Јунајтед. Згора на тоа, три сезони се најстандардни во бековската линија, а најмногу критики беа упатени кон шведскиот стопер Виктор Линделов.

Се чини дека Линделов ќе го „преживее“ рестартот во Јунајтед, како и Рафаел Варан кој дојде летово, а со парите од продажбата на тројцата на „Олд Трафорд“ ќе се обиде да најде нова комбинација во задна линија.

Да потсетиме, Хари Мекгваер е и најскапиот дефанзивец на сите времиња, откако во летото 2019 година беше платен за 85 милиони евра.