Лудилото почнува – Њукасл оваа зима ќе потроши 200 милиони евра!

Loading

Њукасл Јунајтед стана најбогатиот клуб во светот во октомври кога беше купен од конзорциум од Саудиска Арабија, а за следната сезона да игра во Премиер лигата тргна на шопинг!

Во јануари веќе ги доведоа Киеран Трипиер од Атлетико Мадрид и Крис Вуд од Барнли за 45 милиони евра, но тука не е крајот. Се подготвуваат да ја „скршат касата“ во јануари и затоа сакаат да донесат играчи од клубовите кои најдобро го работат бизнисот во Шпанија и Италија – знаејќи дека имаат квалитет за кој вреди да се плати.

Така тргнаа по бразилскиот стопер Диего Карлос од Севиља, со кого постигнаа усмен договор за петгодишен договор, но Севиља се уште ги кочи.

За него понудија 35 милиони евра, но во Андалузија сметаат дека тоа во моментов не е доволно и чекаат подобра понуда.

Добро знаат дека на Њукасл им „гори“ под нозе и затоа се подготвени да потрошат повеќе пари отколку што вреди Диего Карлос во моментов, а се откако не успеаја во преговорите за Свен Ботман од Лил.

фото: PROFIMEDIA/JONATHAN MOSCROP/SPORTIMAGE/LIVE MEDIA PUBLISHING GROUP/ALAMY LIVE NEWS

Клубот од Франција не планира да го пушти зимава, па „страчките“ се свртеа кон други решенија.

Ако дојде Карлос, нема да биде крајот, бидејќи Њукасл нуди нови 30 милиони евра за Тобако Запата од Аталанта, што беше одбиено, додека наводно се договориле со неговиот соиграч Робин Госенс.

Сепак, клубот од Бергамо се уште дава отпор и сака да ги задржи, но прашање е дали тоа е можно …

Се на се, на крајот Њукасл би можел да потроши дури 200 милиони евра оваа зима, а тоа е само почеток на проектот од кој се очекува многу во иднина.