Се подготвува диктатура во Јунајтед – Ова се жестоките правила на новиот тренер!

Loading

Ерик тен Хаг го презеде Манчестер Јунајтед ова лето со задача да го оживее гигантот кој ја имаше најслабата сезона во Премиер лигата во последните 30 години.

фото: Ash Donelon/Getty Images

Јунајтед е далеку од своите најдобри денови под водство на Сер Алекс Фергусон, а со доаѓањето на Холанѓанецот е најавена голема културна промена во клубот, која треба да ја спроведе. И сега се знае точно што ќе промени Тен Хаг!

Неодамнешниот тренер на Ајакс имаше многу проблеми откако дојде во Јунајтед – од недонесување на засилувања доволно брзо до желбата на Кристијано Роналдо да го напушти „Олд Трафорд“ практично веќе ова лето.

А сега „Мирор“ пишува дека Тен Хаг вовел пет строги правила за играчите на Јунајтед. Пред да заминат на двоиполнеделна турнеја низ Тајланд и Австралија, Тен Хаг им рекол на играчите дека „ќе платат висока цена доколку ги прекршат правилата“.

Британскиот весник откри и дека првото правило е и она за кое најстрого ќе бидат казнети – доколку се дознае дека некој од соблекувалната им давал информации на медиумите, практично ќе биде избркан и оставен далеку од теренот.

Второто правило се однесува на доцнење. Парична казна ќе има за играчите кои доцнат на тренинзи или состаноци, без разлика на статусот во тимот.

Третото правило вели дека играчите не смеат да пијат алкохол во текот на неделата во која имаат натпреварувачки натпревари, за да бидат максимално фит. Четвртото правило се однесува на исхраната, која Тен Хаг сака да ја има под контрола.

Како што се наведува, клубските кувари ќе им ги подготвуваат оброците на играчите на Јунајтед, за да немаат свој персонал кој не е под контрола на клубот. Наводно, Тен Хаг го променил изборот на јадења кои ќе се служат во клубот, со акцент на рибата и зеленчукот, кои порано биле поретки.

Секој играч ќе добие план за исхрана и еднаш месечно ќе се тестира за да се види колкав е неговиот индекс на телесна маса.

И конечно, петтото правило повеќе личи на совет – играчите секогаш прво да контактираат со Тен Хаг доколку имаат некаков проблем, а не да ги повикуваат своите менаџери…