Проблеми за Јунајтед – Милан со Ибрахимовиќ во нападот на Сан Сиро!

Златан Ибрахимовиќ ќе подготвен за денешниот реванш меч од осминафиналето во Лигата на Европа против Манчестер јунајтед. 

Швеѓанецот тренираше нормално со тимот на вчерашниот собир и се очекува да биде во составот на Милан кој вечерва од 21 часот на Сан Сиро ќе се сретне со Манчестер Јунајтед. Само едно е прашањето, дали ќе биде во стартните 11 или ќе биде резерва.

Ибра ги пропушти последните четири натпревари поради повреда на десниот бутен мускул, вклучувајќи го и првиот дуел со Манчестер јунајтед, минатиот четврток на „Олд Трафорд“ кој заврши нерешено 1:1.

Поради добрите игри од стартот на сезоната во тимот на Милан, доби и покана да се врати во шведската репрезентација по скоро пет години откако се повлече од селекцијата.

За Шведска одигра 112 натпревари и е рекордер со 62 погодоци.