Познати кој колку ќе заработи од боксерскиот мега спектакл Фјури-Усик

Loading

ТАЈСОН ФУРИ (35) и Олександр Усик (37) ќе се сретнат на 18 мај во меч кој долго време се нарекува боксерски меч на векот.

фото: Alex Pantling/Getty Images

Борбата за обединување на титулите шампиони во бокс во тешка категорија ќе се одржи во Ријад, каде конечно во рингот треба да влезат Фјури, шампионот според ВБЦ и Усик, шампионот според ВБА, ИБФ, ВБО и Ринг.

Борбата требаше да се одржи во февруари, но беше одложена откако Фјури се здоби со расекотина на лицето за време на подготовките, поради што беше принуден да ја одложи борбата.

Победникот во борбата ќе стане првиот човек кој ги обединил сите титули по Ленокс Луис, кој го направи тоа со победата над Евандер Холифилд во 1999 година.

Беше откриено и за која сума ќе влезат во рингот непоразените борци.

Да потсетиме, Фјури има учинок во кариерата од 34 победи, без пораз и едно реми со Деонтеј Вајлдер.

Усик излегуваше како победник од секоја борба. Во својата професионална кариера направи 21 таква борба.

Според The ​​Independent, според потпишаниот договор Фјури ќе добие 70% од вкупната сума од 140 милиони евра вредна борба, односно нешто повеќе од 94 милиони евра.

Во договорот стои дека еден милион мора да се донира на Украина, која е во војна со Русија.