Познат составот на Србија за Мундијалот – Пешиќ се одлучи за овие 12 кошаркари!

Loading

Српската кошаркарска репрезентација по подготвителните игри во Кина пристигна во Манила каде ќе ги одигра натпреварите од Мундобаскетот (25 август – 10 септември).

фото: starsport

Селекторот Светислав Пешиќ ги одреди 12-те имиња кои ќе се бидат дел од составот на Србија.

Последен од списокот беше Алекса Раданов, што значи дека во Манила дресот на Србија ќе го носат:

Стефан Јовиќ,
Богдан Богдановиќ,
Вања Маринковиќ,
Огњен Добриќ,
Душан Ристиќ,
Марко Гудуриќ,
Дејан Давидовац,
Бориша Никола Симаниќ,
Алекса Авра Милутинов,
Никола Јовиќ и
Филип Петрушев.

Србија на шампионатот во Манила е во групата Б заедно со Порторико, Кина и Јужен Судан.

Мундобаскетот за Србија ќе започне на 26 август, кога од 14.часот по наше време игра со Кина.