Ц. Звезда во напредни преговори со славниот русин – Дали на повидок е нова бомба во кошарката?

Loading

Црвена Звезда наскоро би можела да добие едно од најголемите засилувања ова лето.

„Телеграф“ пренесува дека вицешампионот на АБА лигата е во сериозни преговори со русинот Алексеј Швед.

Двете страни преговараа подолго време, а во последните денови е постигнат одреден напредок во преговорите.

Швеѓанецот веќе имаше можност да соработува со Душко Ивановиќ, а тој е многу блиску до обнова на таа соработка на Мали Калемегдан.

Сепак, сè уште не е сè завршено. Имено, постои страв дека рускиот кошаркар би можел да прифати богата понуда од Кина или некој друг тим од Евролигата.

Швеѓанецот својата богата кариера ја започна во ЦСКА Москва. Потоа играше за Химки и Динамо, па се пресели во НБА каде го носеше дресот на Минесота, Филаделфија, Хјустон и Њујорк Никс.

Тој се врати во Химки во 2015 година, а потоа повторно играше за ЦСКА, која летово ја напушти по истекот на договорот.

Швеѓанецот има 34 години и зад себе има една титула во Евролигата.