Познат распоредот од новата сезона 2016/17 во Премиерлигата…Кој со кого игра во 1.коло?

Според распоредот за новата сезона на Премиерлигата, во првото коло Мурињо со Манчестер Јунајтед гостува кај Бормут, додека Гвардиола со Сити го пречекува Сандерленд.

Premier-League

Дербито на премиерното коло е дуелот помеѓу Арсенал и Ливерпул.

На 13 август се среќаваат:

Арсенал – Ливерпул,
Борнмут – Јунајтед,
Барнли – Свонси,
Челзи – Вест Хем,
Кристал палас – ВБА,
Евертон – Тотенхем,
Хул – Лестер,
Сити – Сандерленд,
Мидлсбро – Стоук и
Саутемптон – Вотфорд.