По 20 години владеење на големата тројка во тенисот и се ближи крајот – Кој ги наследува?

Loading

Новак Џоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер доминираат во тенисот веќе две децении, но нивното време е веќе при крај.

Експертите и навивачите, меѓу кои и Тони Надал, го посочуваат Карлос Алкараз како нивен наследник.

„За две недели тој постигна нешто за што многу големи тенисери сонуваат во текот на нивната кариера. Зрелоста со која успеа да го постигне ова е тешко да се победи. За него ми зборуваа кога имаше 12, 13 години и го гледав за прв пат кога имаше 14, 15 години – ме импресионираше“, рече Тони Надал и подвлече:

„Алкараз покажа дека е играчот кој има најмногу шанси да ја замени „големата тројка““.

фото: ANGELA WEISS / AFP