Падна рекорд! – Постигнат е најбрзиот гол во историјата на Премиер лигата

Loading

Фудбалерот на Брајтон, Дани Велбек ја затресе мрежата на Саутемптон по само 74 секунди игра.

фото: (Gareth Fuller/PA via AP)(Gareth Fuller / Associated Press)

Во 34. коло од Премиер лигата силите ги одмерија Брајтон и Саутемптон. Овој гол кој го даде Велбек е и најбрзиот гол на Брајтон досега во Премиер лигата.

Пред Велбек, оваа сезона рекордот за најбрз гол го држеше фудбалерот на Ливерпул, Диого Јота, кој тоа го направи исто така против Саутемптон! Тој го постигна својот прв гол на натпреварот по 97 секунди.

Велбек оваа сезона во Брајтон одигра 21 натпревар, а ова е негов четврти гол сезонава. Да потсетиме, тој дојде во Брајтон во 2020 година, кога се пресели од Вотфорд.