Од многу зборење сега се му се удри од глава – Каква казна доби францускиот тенисер?

Француската тениска федерација го казни контроверзниот Беноа Пер со забрана за учество на Олимписките игри во Токио поради несоодветно однесување.

Пер претера минатиот месец на турнирот во Акапулко, кога плукнаше, пцуеше и на крајот намерно го загуби мечот против Франциск Шерундол во 1.коло.

Етичкиот одбор на тениската федерација на неговата земја одлучи да го казни. Пер неодамна изјави дека не е штета ако загуби на почетокот на турнирот.