(ВИДЕО) НБА ТАГУВА! – Во 88-та година од животот почина легендата на Бостон Селтикс!

Loading

Кошаркарскиот свет тагува! На 88-годишна возраст почина легендата на Бостон Селтикс и на НБА, славниот Бил Расел.

фото: AP

Расел играше во НБА од 1956 до 1969 година, освојувајќи 11 шампионски титули со Бостон Селтикс.

Пет пати во кариерата беше избран за најдобар играч на лигата, додека на Ол-стар натпреварите учествуваше 12 пати.

Два пати ја освојуваше и шампионската титула како тренер, откако во последните две сезони од кариерата ја имаше улогата на играч-тренер.

Од клупата ги водеше Сиетл Суперсоникс и Сакраменто Кингс.

Како што се наведува, Расел починал мирно, во својот дом, опкружен со членовите на семејството.

Ќе остане запаметен по изјавата кога ја доби наградата за животно дело од НБА лигата кога кажа….