Иванишевиќ ексклузивно откри и го шокираше светот – Новак оди на 30 гренслем титули!

Loading

Според хрватскиот тениски стручњак, и тренер на Новак Џоковиќ, тој не е ни близу до пензија…

По освојувањето на 7-от Вимблдон во кариерата, Новак прослави уште еден голем трофеј во Белград, а потоа ја започна турнејата низ регионот.

Моментално е во Црна Гора каде се капеше во ледена река, а голем дел од одморот го помина меѓу турнирите во Хрватска.

Во таа земја е и неговиот тренер Горан Иванишевиќ, кој деновиве ги следи тениските натпревари на турнирот во Умаг.

Гледајќи тенисери кои немаат кариера како борбата на Џоковиќ за АТП титулата, Иванишевиќ за хрватските медиуми ги раскажа плановите на Ноле, а според неговите зборови – целта е 30 Грен слем титули!

Иако на некого му се чини дека е премногу, поранешниот хрватски тенисер тврди дека вака изгледа планот што Новак го направил и за кој често зборува.

“Тој секогаш повторува дека неговата желба е да освои 30 Грен слем титули. Тоа го сака Новак Џоковиќ. Тој сака да игра во следните пет години и сака да има шанса да стигне до тоа достигнување”, изјави Иванишевиќ за хрватските медиуми.

Стигнувањето до 30 Грен слем титули пред само неколку години изгледаше како целосно незамислив план за кој било тенисер во светот.

Многумина веруваа дека рекордот на Роџер Федерер од 20 титули со четири грен слем турнири ќе остане вечно на сила, но Горан Иванишевиќ не го делеше тој став. Знаеше дека доаѓаат два подобри.

“Уште пред да станам тренер на Џоковиќ, зборував како тој и Надал ќе ги соборат рекордите на Федерер. Кога се здрави, немаат граници. Мислам дека ќе продолжат да победуваат”, додаде поранешниот хрватски тенисер.

 

 

 

 

 

 

(mondo.rs)