Леброн Џејмс за нова историја во НБА и инспирација за младите генерации!

Loading

Леброн Џејмс повторно се запиша на листата на рекорди во НБА лигата.

Кошаркарот на Лејкерс постигна 26 поени во поразот од Голден Стејт со 117:115. Тоа беше доволно за да го престигне легендарниот Карим-Абдул Џабар на вечната листа на стрелци во сезонските и плејоф натпреварите.

На Леброн му беа доволни 19 поени за нов рекорд, но со тројка на стартот од вториот дел стигна до 21 поен и вкупно 44.152 поени. Џабар остана зад себе со 44.149 комбинирани поени.

Леброн го заврши полувремето со 18 поени со шут 7/12, што им помогна на Лејкерси да го задржат водството над Вориорс.

– Тешко ми е сега да зборувам за рекордот, мразам да правам такви работи кога натпреварот завршува со пораз. Имавме можност да забележиме голема победа – изјави Леброн Џејмс.

На крајот, сепак, мораше да се наврати на тој неверојатен ефект.

– Навистина го ценам фактот што добив можност да играм на највисоко ниво. Ја сакам кошарката, сакам да бидам дел од НБА и да можам да инспирирам различни генерации. „Мислам дека тоа е прилично голема работа“, рече Џејмс.

Леброн сега има шанса да стане најдобар што се однесува до регуларниот дел од сезоната. Му недостигаат помалку од 500 поени за да го престигне Карл Мелоун на второто место и нешто помалку од 2.000 поени за да го достигне Карим Абдул Џабар.

Сезонава Џејмс има одличен просек од 29,1 поени по натпревар, а пред него е само Џоел Ембид до 29,3.