Конечно откриено менито на Хабиб – Дознајте што и како се храни непоразениот УФЦ шампион!

Хабиб Нурмагомедов е еден од најдоминантните ММА борци на сите времиња.

Неговите исклучителни вештини во борење го доведоа до врвот, па благодарение на генетиката и работата во теретана, тој е еден од најдобрите борци на сите времиња. Сепак, Хабиб мораше да се бори и да се откаже од својот успех, а сè започна од неговата кујна …

Фановите се прашуваат каков вид на гориво е потребно за да остане доминантна сила каква што е. Јасно е дека тој избегнува преработена храна, која го попречува развојот на телото и го уништува организмот. Избегнува натриум и синтетички шеќери, а исто така се грижи и за внесот на калории.

Тој следи диета едноставна и чиста, богата со јаглени хидрати и му помага да издржи интензивен тренинг и борби.

Нурмагомедов конзумира протеинска диета за да ја одржи силата. Јаде многу овошје и зеленчук, а пред тренинг обично избира „смути“ од лиснат зеленчук, банани, сурутка и ориз со вода.

По „смутито“, зема лажица рибино масло за да ги зголеми омега-3 мастите пред тренинг. Кога ќе заврши со вежбање, тој избира здрави закуски, како што се боровинки, јогурт и ореви.

За ручек избира салата и туна подготвени со кромид и сенф. Што се однесува до вечерата, Хабиб ужива во оброци како тиквички во маслиново масло, бавно сварено пилешко и грав. Помеѓу ручекот и вечерата, јаде црвени пиперки, краставици и тврдо варени јајца.

Иако ужива и ја мами „диетата“ од време на време, легендарниот борец обично целосно избегнува каква било брза храна, чоколадо, синтетички шеќери итн. “