Како дете бил уапсен дури 38 пати, но една работа никогаш не ја призна дека ја направил дури и до ден денешен!

Loading

Мајк Тајсон (55) засекогаш ќе остане запаметен како еден од најголемите боксери во историјата, но и како веројатно најконтроверзниот. „Железниот Мајк“ беше светски првак од 1987 до 1990 година, најмлад светски шампион во историјата (20 години и четири месеци) …

Но, и оние кои површно го следат спортот знаат и за неговата темна страна, која не е поврзана само со тоа што вториот пат кога налетал на некој подобар од себе, Ивандер Холифилд, решил да му одгризе дел од увото.

Тајсон беше осуден за силување и за тоа беше во затвор три години (1992-1995), имаше голем број проблеми надвор од рингот, а многумина имаат корени во неговото тешко воспитување, за кое се познати многу детали. Тој ја презеде одговорноста за сите проблеми до еден.

Иако застана зад многу лоши работи што ги направи, сепак инсистира дека не го извршил силувањето за кое заврши зад решетки во 1992 година на врвот на неговата кариера.

„Има многу работи што ме натераа да одам во затвор и поради кои заслужив да одам во затвор, но тоа не беше една од нив. Не го направив тоа и никогаш нема да признаам дека го направив“, рече Мајк. .

Тајсон беше уапсен во јули 1991 година и осуден за силување на 18-годишна девојка, Дезире Вашингтон, која беше мисица. Се се случило во хотелска соба во Индијанаполис, а возачот на боксерот признал дека девојката била во шок откако ја напуштила собата.

Потврда за силувањето дале и здравствените работници кои ја прегледале Дезире повеќе од 24 часа подоцна.

Тајсон се бранеше тврдејќи дека таа дала целосна согласност и дека тој не ја присилил на ништо. Поротата се состана повеќе од 10 часа пред да донесе одлука.

Таткото на Тајсон го напуштил него и неговото семејство кога Мајк имал само две години. Неговата мајка, Лорна Смит Тајсон, тогаш сама мораше да одгледа два сина (Мајк и неговиот постар брат Родни), како и ќерката Дениз, која почина од срцев удар на само 24 години во 1990 година.

Гледајќи ги документите, биолошкиот татко на Тајсон бил од Јамајка и се викал Персел Тајсон, но всушност човекот кој Мајк го познавал како татко бил Џими Киркпатрик, кој претходно ги оставил сопругата и синот и бил со мајката на Тајсон неколку години.

И по неговото заминување, работите беа многу тешки за сиромашното семејство, а сè стана уште потешко кога мајка му почина кој тој имал 16 години, па за него се грижеше неговиот менаџер и тренер Кус Дамато.

„Никогаш не сум ја видел мајка ми среќна за мене или горда на нешто што сум го направил. Ме знаеше само како диво дете кое трча по улица и доаѓа дома со облека за која знае дека не сум ја платил. Никогаш немав шанса да ја запознаам или да дознаам нешто за неа. Професионално, тоа не ме погоди, но ме сруши емотивно и лично“, изјави тој во интервју за АП.

Според неговите биографи, Тајсон често ја гледал неговата мајка како се кара со нејзиното тогашно момче, како му фрла врела вода или топло кафе во лице, а потоа повторно се помирувале една недела и биле заедно.

Во таков и уште поголем хаос (наводно и мајка му била наркоманка), Тајсон често е „фатен“ на млада возраст за ситни прекршоци, кражби и тепачки на улица. Имал само 13 години и веќе бил апсен 38 пати!

Неговиот талент за бокс беше препознаен од Боби Сјуарт, поранешен боксер кој беше одговорен за локалниот затвор за малолетници.

Го тренираше неколку години, а потоа му го предаде на Дамат кој знаеше да ги канализира талентот и енергијата на Тајсон и така започна неговата голема, но и контроверзна кариера.

Во аматерска конкуренција ги освоил првите златни медали на младинските олимписки игри во 1981 и 1982 година, а професионално дебитирал во март 1985 година, кога во првата рунда го победил Хектор Мерцедес со нокаут.

Тој израснал во средина во која криминалот е на секој чекор, а смртта демне зад секој агол, а таквото тешко воспитување подоцна донекаде зрачеше од него дури и кога беше на врвот.

Ги повредуваше своите најблиски, насилно раскинуваше со девојките, сопругите, раскина со тренери кои направија многу за него и иако засекогаш си обезбеди место во историјата, покрај неговото име секогаш ќе остави впечаток дека можеше да направи дури и повеќе.