Интер се засилува со голманот Петр Чех од Челзи

Голманот Петр Чех ги договорил личните услови и е блиску до преселба во Интер.

cech1

Чешкиот репрезентативец и член на Челзи со години беше неизоставен член на почетната постава на Челзи, но по доаѓањето на Тибо Куртоа на почетокот на сезоната падна во втор план.

Првиот голман на Интер Самир Хандановиќ одолговлекува со потпишувањето на новиот договор, поради што Интер одлучи да побара негова алтернатива.

Интер сака да заработи со продажбата на Хандановиќ, а како негова замена треба да го донесе легендарниот Петр Чех.