И ОВА ГО ИМА! Си дадоа 41 автогол и загубија 59-1, а сега се доживотно исфрлени од фудбалот

Loading

Четири клуба од четвртата лига во Јужноафриканската Република се доживотно исфрлени од фудбалот поради местење натпревари.

фото: Facebook

Проблемите со наместени средби се толку широко распространети и сложени што властите одлучија да започнат работилници за едукација на тренери, судии и делегати.

Два крајно сомнителни резултати се виновни за ескалацијата на борбата против местењето во фудбалот. Тоа им се случи на двата ривала од врвот на првенствената табела за титулата, Матијаси и Шивулани Опасни тигри во четвртата лига на Јужна Африка.

Во двата натпревари, на кои настапија одвоено, се случија работи кои беа необјасниви на ниту еден законски начин.

Опасните тигри Шивулани ги совладаа Котоко Хепи Бојс со 33:1 доцна во мај и со тоа стекнаа голема предност во борбата за титулата по гол разлика, но одговорот од големите ривали брзо стигна.

Во пресрет на последното коло од сезоната, Шивулани беше на врвот со три бода предност и 16 гола повеќе. Матијаси го прескокна победувајќи го третопласираниот Нсами Мајти Брдс со 59-1.

Овие бизарни резултати на крајот не им донесоа ништо бидејќи четвртопласираната Гавула Класик беше прогласена за шампион откако трите подобро пласирани екипи беа суспендирани.

Треба да се напомене дека Нсами Мајти Брдс постигна дури 41 автогол, а натпреварот го завршија со само седум играчи на теренот.