(ФОТО) Вакво име и презиме на фудбалер не сте ни виделе ни слушнале!

Loading

Фудбалер со интересно име и презиме, Кур Кур е на прагот да се пресели во Нови Пазар од Србија.

фото: Printscreen/Youtube

Играчот за врска доаѓа од Австралија, каде што играше за Аделаид Сити.

Кур Гаи Кур (20) е во завршни преговори со Нови Пазар, а летниот тренинг го помина со Раднички 1923 од Крагуевац, каде што беше на проба.

Станува збор за офанзивен играч за врска со висина од 188 сантиметри.

Кур Кур е роден на 20 февруари во Момбаса, Кенија. Детето е бегалец од Јужен Судан.

Неговите родители емигрирале во Австралија кога тој бил сè уште двегодишно момче, каде ја започнал својата фудбалска кариера.

Минатата сезона играше за Аделаида Сити, во јужноавстралиската лига, второто ниво во конкуренција на таа земја.

Одигра 19 натпревари и постигна девет гола. Тој е претставник на Јужен Судан.