(ФОТО) СПЕКТАКЛ во Лондон – За првпат во историјата ќе ја гледаме големата 4-ка во ист тим!

Loading

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ го потврди учеството во Лејвер купот и заедно со Роџер Федерер, Рафаел Надал и Енди Мареј ќе бидат дел од „Тим Европа“.

фото: @LaverCup

Новак последен пат настапи во Лејвер купот во 2018 година во Чикаго, кога со Европејците го освои шампионскиот трофеј.

„Возбуден сум што се враќам во Тимот на Европа. Ова е единственото натпреварување каде што играте како тим со момци против кои обично се натпреварувате. Играњето со Рафа, Роџер и Енди – тројца од моите најголеми ривали – ќе биде навистина уникатен момент во историјата на нашиот спорт“, рече Џоковиќ.

На сите претходни изданија славеше „Тим Европа“ – во Прага 2017, Чикаго 2018, Женева 2019 и Бостон 2021 година, а засега не се знае кои ќе бидат уште двајца членови.

Од друга страна, „Светскиот тим“ на Џон Мекинро моментално го сочинуваат Канаѓанецот Феликс Огер-Алиасим, Американецот Тејлор Фриц и Аргентинецот Диего Шварцман.

https://twitter.com/LaverCup/status/1550391014912696320/photo/1