(ФОТО) ЕВРО 2024: Ја претставуваме Групата Б каде се Италија, Хрватска, Шпанија и Албанија

Loading

Составот на групата Б на овогодинешното ЕП совршено одговара на фразата „група на смртта“, бидејќи ждрепката сакаше во неа да играат репрезентациите од континенталниот и планетарниот фудбалски крем.

Почнувајќи од бранителот на круната – Италија, преку единствениот сопственик на две врзани титули во историјата на ЕВРО – Шпанија, па се до изборот од Топ 3 на последните две Светски првенства – Хрватска.

Затоа, еден од кандидатите за висок пласман можеби ќе треба да ја напушти Германија по само три натпревари, доколку не заврши во кругот на четирите најуспешни третопласирани селекции.

При што споменатата тројка не може и не смее да биде мирна во дуелите со „малата“ Албанија.

Листата на фаворити во ваква концентрација на квалитетна и богата историја ја отвора Италија, ако не поради друга причина освен затоа што на шампионатот во 2000 година, поради пандемијата на корона вирусот одржано следното лето, таа триумфираше на крајот од натпреварувањето во рекордни 11 земји.

Тоа што во меѓувреме си дозволи пар резултатски киксови и остана без мундијалската виза за Катар 2022, односно во квалификациите за ова ЕП, не може да го одземе статусот на вечен претендент за место во финалето на континенталните турнири.

Тие можеа да „оживеат“ и кога сите ги „закопаа“, секогаш подготвени да ловат ривали на овој или оној начин.

Шпанија значително го подмлади тимот, но кога во протоколот имаш куп ѕвезди од Реал и Барселона, (и) врежани во силната Ла Лига и Лигата на шампионите, тогаш немаш право да се криеш од туѓи повици за врвни резултати во прогнозите.

Дури и ако се викаш Ламин Џамал ​​и имаш само 16 години, затоа што што си најмладиот дебитант во историјата на Барса, тоа значи дека знаеш што е притисок и знаеш како да се справиш со него.

Спојот на младешка енергија и километражата на повозрасните играчи треба да биде сериозен поттик за „црвената фурија“ во трката за директен пласман во нокаут фазата.

Лука Модриќ е повеќе од двојно постар од споменатото дете од редовите на вечниот ривал на Реал, но годините навистина не и можат ништо на велемајсторската техника, фантастичниот преглед на играта и чувството за додавање во вистински момент на капитенот на хрватската репрезентација.

Неговата страст да игра за репрезентацијата e уште помала, бидејќи ако ја немаше, немаше да ги жртвува своите одмори толку долго кога е време да се испоти во дресот во кој ја водеше Хрватска до финале на Светското првенство во 2018 година и бронза на претходното ЕП.

Getty Images

И сега сака многу, прво од себе, а потоа од другарите.

За Албанија секое патување на големо натпреварување е бинго, но тоа не значи дека нејзините играчи доаѓаат во Германија само за подобро да ја запознаат и со некои добри индивидуални улоги да постигнат некаков повреден клупски трансфер.

Особено што нивното второ учество на ЕВРО не им падна од небо, туку го заслужија со првото место и директен премин од квалификациската група Е.

Распоред на натпревари – Група Б

1. коло – 15 јуни
Шпанија – Хрватска – 18.00 часот (Берлин)
Италија – Албанија – 21.00 часот (Дортмунд)

2. коло – 19 јуни
Хрватска – Албанија – 15.00 часот (Хамбург)

2. коло – 20 јуни
Шпанија – Италија – 21.00 часот (Гелзенкирхен)

3. коло – 24 јуни
Албанија – Шпанија – 21.00 часот (Дизелдорф)
Хрватска – Италија – 21.00 часот (Лајпциг)

Standings provided by Sofascore