(ФОТО) Борис Бекер наскоро излегува од затвор – За празниците ќе биде со оваа убавица!

Loading

Борис Бекер многу брзо би можел да излезе од затвор и да ги помине новогодишните и божиќните празници со своето семејство.

фото: ames Manning/PA Wire

Според информациите до кои стигнаа британските медиуми, славниот германски тенисер и тренер поднел барање за депортација и тоа ќе биде одобрено.

Потоа ќе биде префрлен во Германија каде ќе го третираат многу поинаку отколку во Англија.

Тој беше осуден на две и пол години затвор за затајување данок, одлежа осум месеци и може да биде ослободен во декември.

„Среќни сме што Борис има можност за предвремено ослободување и трансфер во Германија. Англија е негов дом одамна, но многу ќе му значи што ќе ги помине празниците со семејството дома“, таблоидот „ Сан“ го објави ова како изјава на поранешен член на ПР канцеларијата на Бекер задолжена за односи со јавноста. Според британскиот закон, тоа е дозволено.

Тоа го потврдија и британските медиуми. Барање за депортација може да поднесе секој странски државјанин кој одлежал дел од казната по одредено време“, се вели во текстот.

Не е познато што точно би можело да значи за Борис, односно дали би бил ослободен само на кратко да помине време со семејството или тоа ќе биде трајно.

Како носење наножица и домашен притвор. Ќе се знае и кога ќе се „пресели“ во Германија.

Ова е неговата девојка Лили со која треба да ги помине празниците:

фото: © Getty Images
фото: Instagram / lillybeckerofficial
фото: picture alliance / dpa