ЕХФ: РК ВАРДАР од следната сезона со загарантирано место во групната фаза!

Loading

Ракометниот шампион Вардар и официјално ќе го гледаме во групната фаза во ЛШ оваа сезона.

Тоа го потврди и ЕХФ го информираше двократниот европски првак дека нивното место за сезоната 2021/2022 е загарантирано. Кон РК Вардар ЕХФ постави дополнителни услови за целосно потврдување на местото во елитата.

Услови кои клубот успеа да ги исполни, па во предвидениот рок, заедно со ЕХФ најде решение, со што сега нема пречки и дилеми околу учеството на македонскиот и европски великан во групната фаза од ЛШ.

Во новата сезона „црвено-црните“ ќе играат директно во групната фаза заедно со екипите на ПИК Сегед, Кил, Алборг, Мешков, Монпелје, Загреб и Елверум.